ارتودنسی با بریس ثابت و متحرک در بارداری

دوران بارداری و حاملگی یکی از مهمترین دوران های زندگی خانم ها به حساب می آید. بارداری جایگاه و نگاه زن را به اطراف تغییر می دهد بنابراین داشتن لبخندی زیبا و بهبود ظاهر نیز همزمان می تواند اهمیت داشته باشد. با توجه به تقاضای بیشتر خانم ها نسبت به آقایان برای داشتن ظاهری بهتر و جوان تر، احتمال وقوع و مواجه شدن با بیماران خانمی که در طی درمان ارتودنسی باردار می گردند زیاد می باشد.
به طور کلی و به عنوان یک قانون هیچ دلیلی از نظر سلامتی وجود ندارد که فرد باردار نتواند از دستگاه های ارتودنسی (ثابت یا متحرک) استفاده نماید.

امکان انجام ارتودنسی در دوران بارداری


دندانپزشکی زیبایی به مجموعه اعمالی گفته می‌شود که با بهبود وضعیت دندان‌ها و لثه‌ها، باعث بهتر و جذاب‌تر شدن لبخند افراد می‌شوند. یکی از سوالاتی که ذهن خانم‌های مشتاق ارتودنسی را مشغول می‌کند، در این باره است که ارتودنسی و بارداری چه اثر متقابلی بر روی هم دارند. به عبارتی آیا در طی ارتودنسی می‌توان باردار شد و طی بارداری می‌توان ارتودنسی کرد یا نه!

به طور خلاصه ارتودنسی و بارداری هیچ اثر منفی مستقیم یا معکوسی روی هم ندارند. یعنی نه بارداری مستقیما به ارتودنسی صدمه می‌زند و نه ارتودنسی خطری برای بارداری محسوب می‌شود. مزیتی هم از این نظر وجود ندارد!

اما باید توجه کرد که:

– طی بارداری تغییرات هورمونی‌ای ایجاد می‌شود که هم بافت لثه و بافت اطراف دندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و هم خلق و خو و شرایط روانی خانم باردار را، بنابراین، مشکلی که ممکن است به وجود بیاید، امکان این است که به خاطر افسردگی خفیف یا مشکلات دیگر حین بارداری (که‌گاه واقعا از کنترل بانوی باردار خارج است) فرد طی ارتودنسی نتواند دستورات بهداشتی (مسواک و…) را درست رعایت کند! یا نتواند در استفاده از کش‌ها یا رعایت سایر دستورات همکاری کافی داشته باشد،در این بین ممکن است به علت تغییرات هورمونی و اثر آن روی لثه، با کوچک‌ترین بی‌دقتی در رعایت بهداشت، تورم و مشکلات زیادی در لثه‌ها ایجاد شود که این وضع سبب تاثیر بر ارتودنسی و وضعیت سلامت لثه می‌شود.
– نکته دیگر محدودیت مرتبط با تهیه رادیو گرافی در سه ماهه اول بارداری است!
– همین طور محدودیت‌های کشیدن دندان برای ارتودنسی در سه ماهه اول و آخر بارداری!

بنابراین، در مجموع اگر بیمار با برنامه ریزی اقدام کند و همکاری دقیق را داشته باشد، هیچ مشکلی از نظر «ارتودنسی در دوران بارداری» پیش نخواهد آمد! به این منظور بهتر است به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کند که توان علمی و عملی رعایت نکات مهمی در مورد درمان ارتودنسی حین بارداری را داشته باشد!

مسئله دیگر رادیولوژی هنگام ارتودنسی در بارداری است که به سادگی قابل حل است. تنها کافی است به متخصص ارتودنسی بگویید که باردار هستید تا دیگر تا زمان زایمان دستور انجام رادیولوژی ندهند. البته اگر هنوز درمان را شروع نکرده‌اید، بهتر است دست نگه دارید تا نوزادتان متولد شد، چون پیش از شروع ارتودنسی عکسبرداری برای تشخیص نوع درمان ضروری است و همان طور که می‌دانید استفاده از اشعه ایکس در دوران باردرای مضر است.

عامل‌های دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید. احتمالاً در سه ماهه نخست حالت تهوع آزارتان خواهد داد، و این حالت با گذاشتن پلاک یا سیم ارتودنسی در ارتودنسی ثابت در دهان تشدید می‌شود. اما حالت تهوع صبحگاهی در پایان سه ماه اول به تدریج از بین می‌رود و می‌توانید درمان ارتودنسی را ادامه دهید.
گاهی اوقات کشیدن دندان در طول ارتودنسی در بارداری ضرورت می‌یابد که جای نگرانی نیست و عملی بسیار ساده و ایمن است. با تقبل هزینه ارتودنسی ثابت  اجزای کوچکی به نام «براکت» توسط مواد دندانپزشکی روی سطح دندان چسبانده می شود و بدون اینکه به دندان آسیبی برساند، توسط سیم ها و کش هایی مخصوص، دندان ها به سمت مورد نظر سوق داده می شود. در این روش همه این اجزا ثابت بوده و بیمار نمی تواند به صورت دلخواه آنها را از دهان خود خارج کند. این روش معمولا برای درمان های دندانی قابل اجراست، زیرا علاوه بر حرکت دادن دندان ها، ریشه های آنها را هم حرکت می دهد، بنابراین ارتودنتیست کنترل بیشتری روی دندان ها دارد.

ارتودنسی با بریس های ثابت در دوران بارداری


ارتودنسی با بریس های ثابت در تمام مدت روی دندان‌ها قرار دارند و تنها یک ارتودنتیست می‌تواند آن‌ها را بردارد. انواع ارتودنسی با بریس ثابت برای زنان باردار در بازار وجود دارد که در اینجا به آن ها اشاره می کنیم:

  • بریس‌های فلزی متعارف
  • ارتودنسی به روش دایمون(دیمون)
  • ارتودنسی همرنگ دندان یا سرامیکی
  • ارتودنسی زبانی (ارتودنسی لینگوال)

ارتودنسی با بریس های متحرک در بارداری


ارتودنسی متحرک در واقع بریس‌های غیرثابتی هستند که از یک پلاک پلاستیکی با سیم‌هایی تشکیل شده‌اند که اجازه می‌دهند دندان به تدریج و با استفاده از فشار ملایم حرکت کند.ارتودنسی با بریس های متحرک زمانی استفاده می‌شوند که اصلاحات جزئی دندان مورد نیاز می‌باشد.

 

تداخلات احتمالی بارداری با درمان های دندانپزشکی


بهتر است ارتودنسی با بارداری مقارن نباشد. از جمله تداخلات بارداری با درمان های دندانپزشکی از جمله ارتودنسی می توان به این موارد اشاره کرد:

 ۱. تهیه رادیوگرافی در سه ماهه اول بارداری ممنوعیت مطلق دارد زیرا اشعه می تواند تکامل جنین را مختل کند.

 ۲. در سه ماهه سوم بارداری به دلیل فشار جنین نمی توان مادر باردار را در موقعیت خوابیده روی صندلی دندانپزشکی قرار داد.

 ۳. در کل دوره بارداری تغییرات هورمونی باعث افزایش تحریک پذیری لثه ها می گردد. به گونه ای که علی رغم رعایت معمول بهداشت دهان باز هم لثه ها حالت ملتهب و خون ریز دارند.
بنابراین در طول دوره ارتودنسی توصیه می گردد از باردار شدن اجتناب گردد.

بهداشت دندان در دوران بارداری


 نکته ضروری این است که در ارتودنسی و بارداری باید دندان‌های خود را کاملاً تمیز نگه دارید و بهداشت دهان و دندان را به دقت رعایت کنید. مسواک زدن و کشیدن نخ دندان در قبل از ارتودنسی بارداری با وجود پلاک و سیم در دهان به اندازه کافی مشکل بوده است؛ در شرایط جدید نیز به دلیل تغییرات هورمونی واکنش بدن به پلاک و باکتری دگرگون می‌شود و در نتیجه احتمال بروز بیماری‌های پریودنتال (بیماری لثه) و ورم لثه افزایش می‌یابد. در صورت لزوم تردید به دل راه ندهید و طی ۹ ماه بارداری چند بار برای پاکسازی دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید و مطمئن باشید که هزینه صرف شده ارزش داشتن لبخندی زیبا را دارد.

همچنین به علت این‌که محیط دهان در این زمان بیش از هر زمان دیگری اسیدی می‌شود باید بهداشت دهان بخوبی رعایت گردد. در هنگام بارداری دندان‌ها استعداد بیشتر برای پوسیدگی دارند.

در دوران بارداری میزان جرم و دیگر رسوبات میکروبی بیشتر از مقدار قبل از بارداری است. در نتیجه مقدار التهاب لثه نیز بیشتر از دوره قبل از بارداری می‌شود؛ در نتیجه لازم است مادر عمل جرمگیری دندان‌ها را طبق نظر دندانپزشک بموقع انجام دهد. علائم التهاب لثه در دوران بارداری شامل قرمزی، تورم و بزرگ شدن لثه (افزایش حجم لثه) است.

در بعضی موارد ممکن است این مشکل همراه با خونریزی از لثه بیمار نیز باشد. حال اگر بیمار سیم ارتودنسی هم داشته باشد ممکن است التهاب لثه و مشکلات ناشی از آن افزایش پیدا کند. ولی اگر بیمار بهداشت دهان و دندان را بخوبی رعایت کند و دندان‌ها هیچ‌گونه جرمی نداشته باشند ارتودنسی در این دوران مشکلی نخواهد داشت.

پاسخ دهید

Comment
نام*
ایمیل*
وب سایت*