ارتودنسی متحرک چیست؟هزینه،مزایا و انواع بریس متحرک

ارتودنسی علم تصحیح روابط نامناسب فك و دندان ورفع مشکل جلو بودن دندان ها جفت و ردیف كردن دندان‌های نامنظم جهت داشتن طرح لبخند زیبا  است.  ارتودنسی درمانی مختص دوران نوجوانی نیست و بسیاری از بزرگسالان نیز حتی در سنین بالا از این درمان بهره‌مند می‌شوند.پس بهتر است ابتدا كمی در مورد دندان‌ها توضیح دهیم. دندان‌ها در بسیاری از افراد در زاویه درست و فاصله مناسب از هم رویش نمی‌كنند. در بعضی افراد دندان‌ها ممكن است خیلی نزدیك به‌هم یا روی هم رویش پیدا كنند و بدین‌ترتیب نامرتب و شلوغ خواهند بود. نكته بعدی به تفاوت سایز فك و دندان‌ها برمی‌گردد، یعنی امكان دارد فك كوچك بوده ولی دندان‌ها بزرگ باشند كه دراین‌صورت دندان‌ها شلوغ به‌نظر می‌رسند.
بطور کلی درمان های ارتودنسی بر حسب نوع دستگاهی که ارتودنتیست به کار می گیرد به دو نوع اصلی، ارتودنسی ثابت (Fix)  و ارتودنسی متحرک (Removable) تقسیم می شوند.

در ارتودنسی متحرک همان‌گونه که از نام آن پیدا است، بریس متحرک به کار برده می‌شود. البته این بریس متحرک باید شب و روز در دهان باشد تا بهترین نتیجه ممکن از درمان به دست آید. ارتودنسی متحرک معمولا فقط بر روی دندان‌های بالا انجام می‌شود. بریس متحرک با گیره‌هایی فلزی در جای خود نگه داشته می‌شود که در جلو و عقب دندان‌ها قرار می‌گیرد. در دهان گذاشتن بریس متحرک به هیچ وجه دردناک و ناراحت کننده نیست. بریس متحرک با دقت و متناسب با شکل دهان و دندان‌ها برای هر بیمار تهیه می‌شود. از بریس‌های متحرک برای درمان نامنظمی‌های خفیف دندان‌ها استفاده می‌کنند. طول دوره درمان به شدت بی‌نظمی و نامرتبی دندان‌ها، تعهد بیمار به درمان و همکاری وی و عامل‌های متعدد دیگر بستگی دارد.

متقاضیان ارتودنسی متحرک


در اولین قرار ملاقات ،متخصص ارتودنسی همه ی گزینه های انتخابی را برای شما توضیح خواهد داد و برای شما مشخص خواهد کرد که آیا ارتودنسی متحرک برای اصلاح دندان و فک شما روش مناسبی است یا خیر .این روش اغلب برای اصلاح فک بالا استفاده می شود .ارتودنسی متحرک برای همه گروه های سنی مناسب می باشد.اما در سنین پایین  (زیر ۱۲ تا ۱۴ سال ) که هنوز رشد فک به خوبی انجام نشده است ، می توان از رشد فک ها برای تصحیح ناهنجاری های فکی استفاده کرد . بعضی از ناهنجاری های فکی در سنین کودکی فقط با ارتودنسی و بدون جراحی به راحتی قابل درمان هستند و هزینه ی کمتری را نیز در بر خواهند داشت . در سنین بالاتر برای اصلاح ناهنجاری های فکی علاوه بر ارتودنسی دندان باید جراحی فک نیز انجام شود.

انواع روش ها و دستگاه های ارتودنسی متحرک


برای پاسخگویی به نیازهای درمانی افراد مختلف می‌توان از سیستم ارتودنسی متحرک استفاده کرد که شامل ابزارهای متحرک فاکنشنال، هماهنگ کننده‌های اینمان (inman aligner)، و ارتودنسی نامرئی هستند. به این ترتیب افراد می‌توانند از بریس‌های متحرک سفارشی برای رفع مشکلات خود استفاده نمایند.

بریس‌های متحرک فانکشنال

ابزارهای فانکشنال عمدتاً برای رفع مشکل رشد ناکافی فک پایین طراحی شده‌اند. امروزه انواع مختلف این ابزارها وجود داشته و اکثر آنها را می‌توان برای تمیز کردن و خوردن غذا از دهان خارج کرد. ابزارهای فانکشنال در تغییر نحوه قرارگیری دندان‌ها بر روی یکدیگر بسیار موثر هستند و در عمل می‌توانند با گذشت حدود ۹ تا ۱۲ ماه موقعیت فک پایین را اصلاح کنند. برای مثال «توین بلاک» و «نگهدارنده» دو نوع از ابزارهای فانکشنال می‌باشند.

هماهنگ کننده اینمان

از این ابزارها برای اصلاح مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌های جلوی دهان بر روی فک بالا و پایین استفاده می‌شود. این نوع بریس‌ها می‌توانند باعث صاف شدن دندان‌ها در طول ۱۲ هفته شوند. حالت ارتجاعی این نوع بریس‌ها به تدریج باعث اصلاح موقعیت دندان‌ها شده و باعث جابجایی دندان‌ها به سمت موقعیت صحیح و حفظ آنها در محل جدید خواهد شد.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی  نامرئی متداول‌ترین نوع ارتودنسی متحرک است. اشخاص می توانند به سهولت از ارتودنسی های نامریی که متحرک هستند استفاده کنند . کسانی که نگران دیده شدن سیم ها در طول درمان خود هستند می توانند از این روش استفاده کنند . تاثیر این روش به اثبات رسیده و با استفاده از چاپ سه بعدی ساخته می شود .

یک مزیت این روش متحرک بودن و قابلیت جابجایی آن است که شخص به راحتی می تواند آن را از دندان ها برداشته و غذای مورد علاقه خود را بخورد و به راحتی مسواک بزند و حتی از نخ دندان استفاده کند .ارتودنسی نامرئی بسیار آسان است چون در ساخت آن از فلز استفاده نشده است و در داخل دهان زخم و خراش ایجاد نمی کند . دیگر مزیت این روش کاهش زمان سپری شده فرد در مطب دکتر است .

دستگاه هالی

یکی از دستگاه‌های ارتودنسی متحرک هالی نام دارد که دارای یک قوس لبی (بخش فعال) و قید یا گیره آدام (بخش نگهدارنده) است. دستگاه هالی عموماً در صورت جلو بودن بیش از حد دندان‌های بالا به کار برده می‌شود. بخش کمانی شکل دندان‌های پیشین را به سمت داخل می‌کشد و قید دندان‌های عقب را محکم نگه می‌دارد تا بخش فعال را تقویت کند و دستگاه تاثیر لازم را به جا بگذارد. دستگاه هالی با انجام چند تغییر به عنوان ریتینر یا پلاک نگهدارنده پس از ارتودنسی نیز به کار برده می‌شود.

پلاک با فنر زد (Z) شکل

پلاک فنر زد یکی از دستگاه‌های ارتودنسی  متحرک است که دندان‌ها را به سمت بیرون فشار می‌دهد. این پلاک نسبتاً کوچک و غیرقابل تشخیص از یک فنر زد شکل (بخش فعال) و بخش‌های نگهدارنده تشکیل می‌شود. از آنجایی که فقط روی دندان‌های عقب و فنر زد شکل پشت دندان قرار داده می‌شود تا بتواند آن را رو به بیرون فشار دهد، هیچ بخشی از پلاک بجز لبیال بو در جلوی دندان دیده نمی‌شود.

مزایا


یکی از مزایای ارتودنسی متحرک این است که در هنگام شستشو می توان دستگاه را از دهان خارج نمود. این مورد یکی از مواردی است که باعث محبوبیت ارتودنسی متحرک شده است. مزیت دیگر ارتودنسی متحرک طول درمان کوتاه تر نسبت به سایر روش های ارتودنسی است. با این روش فرد زمان کمتری مجبور است دستگاه ارتودنسی را در دهان خود تحمل کند.

در این روش امکان خارج کردن پلاک متحرک ارتودنسی از دهان در هنگام صرف غذا وجود دارد. این شرایط باعث می‌شود بیمار از غذا خوردن خود لذت برده و ذرات غذا در فضای بین بریس و دندان گیر نکند. این ویژگی می‌تواند احتمال فرسایش و ایجاد پوسیدگی دندان را کاهش دهد.

همچنین تمیز کردن این نوع بریس‌ها بسیار ساده‌تر از سیم‌ها و بریس‌های ارتودنسی ثابت است. می‌توان این ابزارها را به آرامی با استفاده از یک مسواک و خمیردندان مناسب تمیز کرده یا این ابزارها را برای مدت ۱۵ دقیقه در یک لیوان آب و محلول تمیز کننده قرار داد.

هزینه ارتودنسی متحرک چقدر است؟


در صورتی که درمان‌های مرحله اول با پلاک‌های متحرک انجام شود هزینه ی ارتودنسی کمتر خواهد بود، البته بسته به شدت مشکل و تعداد پلاک‌های مورد استفاده هزینه ارتودنسی متفاوت خواهد بود. همچنین هزینه ارتودنسی متحرک از منطقه به منطقه دیگر نیز متفاوت خواهد بود.

پاسخ دهید

Comment
نام*
ایمیل*
وب سایت*