ارتودنسی و استفاده از بریس قبل از انجام ایمپلنت (کاشت دندان) یا بعد از آن؟

هر دو درمان کاشت یا ایمپلنت دندان  و ارتودنسی یا استفاده از بریس  در اصلاح طرح لبخند کاربرد دارند و گاهی در کنار هم برای زیباتر کردن لبخند انجام می‌شوند. چنانچه انجام هر دو عمل ایمپلنت و استفاده از بریس لازم باشد، همکاری تمام متخصصین درگیر در طرح درمانی و تهیه برنامه زمانی مناسب برای دستیابی به نتیجه مطلوب بسیار مهم است.

چنانچه در اصلاح طرح لبخند از هر دو درمان ارتودنسی(استفاده از بریس) و ایمپلنت استفاده شود، جراح دهان و دندان و متخصص ارتودنسی در انجام درمان مشارکت خواهند داشت و با همکاری یکدیگر وضعیت بیمار را به دقت بررسی می‌کنند و مناسب‌ترین مراحل درمانی را تعیین می‌کنند زیرا حتی با بالاترین نرخ موفقیت مانند هر جراحی دیگری ایمپلنت نیز شامل عوارضی است.

 

ارتودنسی دندان و بریس چیست؟


ارتودنسی در لغت به معنی ردیف کردن دندان ها است ، اگر دندان ها به هر دلیل ( کوچک بودن فک یا کجی دندان ) روی هم افتاده باشند و یا هم تراز نباشند ، جویدن یا گاز گرفتن با دشواری صورت می گیرد همچنین نظافت دندان های روی هم قرار گرفته با سختی زیادی همراه است .

ارتودنسی و استفاده از بریس درمانی مختص دوران نوجوانی نیست و بسیاری از بزرگسالان نیز حتی در سنین بالا از این درمان بهره مند می شوند . پس بهتر است ابتدا کمی در مورد دندان ها توضیح دهیم . دندان ها در بسیاری از افراد در زاویه درست و فاصله مناسب از هم رویش نمی کنند .  در بعضی افراد دندان ها ممکن است خیلی نزدیک به هم یا روی هم رویش پیدا کنند و بدین ترتیب نامرتب و شلوغ خواهند بود . در واقع ارتودنسی علم تصحیح روابط نامناسب فک و دندان و جفت و ردیف کردن دندان های نامنظم است .

ایمپلنت دندان چیست؟


ایمپلنت دندان نوعی پایه تیتانیومی سازگار با سلول های بدن است. از ایمپلنت های دندانی به عنوان جایگزینی مناسب و دائمی به جای یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می شود. پس از قراردادن ایمپلنت توسط دندانپزشک در داخل استخوان فک، با استخوان سازی سلول های استخوان ساز در سطح ایمپلنت، استخوان فک به ایمپلنت جوش می خورد. فرآیند جوش خوردن معمولا ۳ تا ۴ ماه طول کشیده، سپس قسمت تاج و روکش دندان ساخته شده و بر روی پایه قرار می گیرد.

از دست دادن یک یا چند دندان تاثیر به سزایی در چهره و مهم تر از آن در روحیه و اعتماد به نفس افراد دارد. با استفاده از ایمپلنت های دندانی میتوان علاوه بر بازیابی توانایی جویدن طبیعی، چهره طبیعی و زیبایی لبخند را نیز به فرد بازمی گرداند. کاشت ایمپلنت در خانم ها از سن ۱۵ سالگی و در آقایان از سن ۱۸ سالگی امکان پذیر است.

ارتودنسی دندان همراه با ایمپلنت


درمان ارتودنسی دندان(استفاده از بریس) و ایمپلنت دندان، هر دو به نحو چشمگیری لبخند بیمار را زیباتر می‌سازد و گاهی نیز ترکیبی از این دو لبخندی جذاب را برای بیمار به ارمغان می‌آورد. در مواردی که بیمار هم از ایمپلنت و هم از ارتودنسی بهره می‌گیرد، تمام متخصصین درگیر در درمان باید با همفکری و مشورت یکدیگر برنامه درمانی دقیقی را تهیه کنند.

اصطلاح ارتودنسی با بریس های ثابت غالباً برای سیم‌کشی دندان به کار برده می‌شود. وسایل ارتودنسی ثابت پرکاربردترین بریس‌های امروزی هستند، چون دندان‌ها را دقیقاً به سمت نقطه تعیین شده جابجا می‌کنند. با تقبل قیمت سیم کشی دندان توسط مراجعه کنندگان ، متخصص ارتودنسی براکت فلزی یا سرامیکی همرنگ دندان را روی دندان‌ها متصل می‌کند و سپس سیم مخصوصی را از روی براکت‌ها عبور می‌دهد تا دندان‌ها را به موقعیت مناسب بکشد. از آنجایی که براکت به دندان چسبیده است، نمی‌توان بریس را در طول درمان درآورد و بنابراین ارتودنسی از نوع ثابت است. هزینه ارتودنسی ثابت نیز مانند تمام درمان‌های ارتودنسی به شرایط خاص هر بیمار، یعنی عواملی چون پیچیدگی و شدت نامرتب بودن دندان‌ها، نوع بریس و مدت زمان درمان بستگی دارد.  بنابراین هزینه دقیق ارتودنسی تا زمان مراجعه به متخصص مشخص نمی‌شود.

متخصص ارتودنسی ، لبخند زیبا  و جراح فک و دهان و دندان با همکاری یکدیگر برنامه منحصر به فردی را متناسب با شرایط بیمار برای کسب نتیجه ایده آل از ارتودنسی و ایمپلنت همراه با هم طرح‌ریزی می‌کنند. که در ادامه به بحث هزینه ایمپلنت همراه با ارتودنسی می‌پردازیم.

قیمت ایمپلنت یک دندان بسته به محل قرارگیری و شخص انجام دهنده‌ی عمل می‌تواند متفاوت باشد. هزینه و قیمت ایمپلنت شامل دستمزد جراح قرار دهنده‌ی ایمپلنت، تمام اجزاءِ بکار رفته و تاج ایمپلنت می‌شود. بیمه‌های درمانی معمولاً عمل کاشت ایمپلنت دندانی و عوارض ایمپلنت دندان را تحت پوشش قرار نمی‌دهند، فقط ممکن است برخی از آن‌ها در رابطه با هزینه ایمپلنت کمک‌هزینه‌ای بابت بخش تاج ایمپلنت پرداخت کنند.  تعداد دندان‌های جایگزین شده، محل دندان، نیاز به بازسازی استخوان دندان قبل از ایمپلنت و دستمزد متخصص کاشت دندان، عوامل تاثیرگذار در هزینه کاشت دندان هستند.

ارتودنسی پیش از ایمپلنت


از آنجایی که ایمپلنت درمانی ثابت است، امکان مرتب و صاف کردن آن مانند دندان‌های طبیعی وجود ندارد. علت ثابت بودن این است که میله تیتانیومی استفاده شده در ایمپلنت به استخوان فک جوش می‌خورد و به همین دلیل تحت تاثیر نیروی حاصل از بریس‌ها قرار نمی‌گیرد. در نتیجه بیمارانی که در حال ارتودنسی هستند یا احتمالاً در آینده در قالب بخشی از طرح بهبود لبخند، تحت درمان قرار خواهند گرفت باید ابتدا دندان‌ها را صاف و مرتب کنند و پس از اتمام ارتودنسی کاشت دندان را شروع کنند. این ترتیب به ویژه زمانی باید رعایت شود که دندان‌های مجاور حرکت داده می‌شود تا فضای خالی لبخند را پر کند. به علاوه کجی شدید دندان‌ها باید ابتدا اصلاح شود و سپس دندان در محل مناسب کاشته شود. به این ترتیب اطمینان حاصل می‌شود که دندان‌ها ردیف کنار هم قرار می‌گیرند و ایمپلنت نیز به خوبی به استخوان فک جوش می‌خورد و در جای خود ثابت باقی می‌ماند.

ارتودنسی بعد از ایمپلنت


ایمپلنت را نمی‌توان حرکت داد، اما چنانچه ایمپلنت در محل مناسب کاشته شده باشد، دندانپزشک می‌تواند دندان‌های کناری را با استفاده از ارتودنسی با بریس های ثابت یا پلاک‌های شفاف ارتودنسی نامرئی حرکت دهد. حتی در صورت وجود چند ایمپلنت نیز منعی برای درمان ارتودنسی(استفاده از بریس)  وجود ندارد.

اما اگر ایمپلنت در محل مناسب قرار نگرفته باشد و پس از ارتودنسی از ردیف دندان‌ها بیرون بزند، می‌توان آن را پس از اتمام ارتودنسی تعویض کرد. البته نیازی نیست که کل ایمپلنت تعویض شود، فقط کافی است که روکش آن را عوض کرد. حالت دیگر این است که به ایمپلنت دست نزنید و به نتیجه به دست آمده رضایت دهید. همچنین اگر ارتودنسی دندان‌های کنار ایمپلنت را درگیر نکند، می‌توان ایمپلنت را قبل از ارتودنسی انجام داد.اگر شما با ۹ مرحله کاشت ایمپلنت آشنایی داشته باشید و  با پزشک متخصص خود مشورت کنید می توانید بهترین درمان رامناسب با شرایط خود انتخاب کنید.

پاسخ دهید

Comment
نام*
ایمیل*
وب سایت*