حساسیت و آسیب های جراحتی در حین ارتودنسی

دندان ها در صورتی که در موقعیت صحیح خود باشند می‌توانند در تمامی عمر در عمل جویدن و حفظ سلامتی فرد مؤثر باشند. متأسفانه ناهنجاری های دندانی و فکی غالباً اتفاق می‌افتد، دندان ها می‌توانند نهفته باشند، چرخش پیدا کنند، بین آنهای فضای بیش از حد باشد یا کمبود فضا موجب درهمی آنها باشد و نیز ممکن است موقعیت فک بالا و پایین نسبت به هم هماهنگ نباشد. خوشبختانه اکثر این مشکلات می‌تواند با درمان ارتودنسی و استفاده از بریس ها رفع گردد.

در طول درمان ارتودنسی ممکن است ناحیه دهان و دندان بیمار دچار آسیب‌های جراحتی و یا حساسیت شوند. درمان‌های ارتودنسی ممکن است دارای ۲ بعد مثبت و منفی باشند. بعد مثبت این است که بریس‌ها مانع افتادن دندان‌ها می‌شود و بعد منفی این که بریس‌ها معمولا موجب زخمی‌شدن و آسیب لب‌ها و در برخی موارد گونه‌های  بیمار می‌شوند. طبیعتا وقوع چنین مشکلاتی قبل از ارتودنسی و بستن بریس‌ها وجود ندارد.

حساسیت دندان در اثر استفاده از بریس ها


برنامه درمان شما به هر طریق که باشد و چه از بریس شفاف، فلزی یا لینگوال استفاده کنید، بریس با تغییرات کوچک به آرامی موقعیت دندان ها را تغییر می دهد. این امر می تواند باعث مقداری درد خفیف یا ناراحتی شود. حساسیت دندان در اثر استفاده از بریس به دلیل سفت شدن بریس ها برای حرکت دادن دندان ها به موقعیت مطلوب پیش می آید. مقداری حساسیت در روزهای اول کاملا طبیعی است. اما این درد با عادت کردن فرد به اتمام می رسد. اگر ناراحتی شما بیش از یک هفته طول کشید، حتما به دندان پزشک مراجعه کنید.

تغییرات دندانی عمدتا در دوره چند سال بعد از درمان ارتودنسی به طور ناچیز اتفاق می‌افتد. عمده مشکلاتی که به عنوان برگشت درمان ارتودنسی مطرح است، آنهایی هستند که طی ۶ ماه پس از باز کردن دستگاه‌های ثابت ارتودنسی، خود را نشان می‌دهند.

در افرادی که دندان کشیده شده است، برگشت درمان عمدتا با باز شدن فضا در ناحیه دندان‌های کشیده شده خود را نشان می‌دهد که شیوع این مساله قابل توجه نیست.

مشکلات و آسیب ها حین استفاده از بریس های ارتودنسی


کرم خوردگی یا پوسیدگی دندان

تجهیزات ارتودنسی از جمله بریس ها باعث پوسیدگی نمی‌شوند، اما به دلیل وجود آنها، ذرات غذا راحت‌تر گیر می‌افتند و از این رو احتمال پوسیدگی افزایش می‌یابد. این ذرات غذا همچنین می‌توانند منجر به تورم لثه‌ها شوند. خطوط سفید دائمی (دکلسیفیکیشن) که گاهی اوقات با برداشتن بریس‌ها قابل مشاهده هستند، معمولاً در بین بندهای فلزی یا حاشیه‌های براکت‌ها و خط لثه یافت می‌شوند و نشان دهنده‌ی مراحل اولیه تشکیل پوسیدگی هستند. این مشکلات و عوارض با تغذیه مناسب، عادات صحیح مسواک زدن و معاینات منظم توسط متخصص ارتودنسی قابل پیشگیری می‌باشند. مسواک زدن دندان‌ها بلافاصله بعد از وعده‌های غذایی و تکنیک‌های مناسب مسواک زدن با وجود سیم کشی دندان‌ها، مهم است. در صورتی که مسواک زدن در یک زمان مشخص ممکن نباشد، دهان خود را پر از آب کنید و بطور کامل بشویید.

تورم لثه‌ها

در برخی از نواحی دهان، ممکن است بریس‌ها بر بافت لثه فشار وارد کنند. این امر معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما در صورتی که این ناحیه را به خوبی مسواک نزنید، بافت لثه ممکن است متورم شود. این نکته ضروری است که لثه‌ها و دندان‌ها بطور کامل پس از تغذیه مسواک زده شوند و تمیز شوند تا سالم بمانند. در صورت ماندگاری مشکل یا بدتر شدن آن باید با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید. متخصصین ارتودنسی می‌دانند که برخی از افراد بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به مشکلات لثه هستند. عواملی که می‌توانند در این مشکل نقش داشته باشند شامل بهداشت نامناسب دهان و دندان، تجمع پلاک و ذرات غذا در اطراف دندان‌ها و لثه‌ها، روش‌های مسواک زدن ناصحیح و وضعیت کلی سلامتی بیمار هستند.

آسیب بافت داخل دهان

در طی هفته های اول انجام سیم کشی، در داخل دهان احساس درد می کنید و مدتی طول می کشد تا داخل دهان و گونه ها به فشار ناشی از براکت های فلزی و سیم ها عادت کنند. مالیده شدن این بافت ها به سیم کشی می تواند منجر به خراش، جراحت، خونریزی و درد شود.
جراحت های باز در دهان می تواند شما را مستعد عفونت های دیگر نماید. یک دندانپزشک به نام Dan Peterson، در سایت خود به کسانی که سیم کشی دارند در مورد سکس دهانی هشدار می دهد. سیم های فلزی می تواند در نواحی آلت تناسلی خراش ایجاد کند یا در کاندوم ایجاد سوراخ نماید. این عامل شانس ابتلا به بیماری های قابل انتقال از رابطه جنسی (STD) از قبیل ایدز، کلامیدیا یا هپاتیت B ,C را افزایش می دهد.

درمان حساسیت و جراحت دهان و دندان


جراحت لب‌ها و گونه‌ها متاسفانه یکی از شایع‌ترین آسیب‌های ناشی از سیم‌کشی دندان‌ها است. یکی از مزیت‌های ارتودنسی محافظت از دندان‌ها می‌باشد اما بافت‌های نرم هنگام حادثه معمولا به‌دلیل وجود بریس‌ها در دهان دچار جراحت شده یا از بین می‌روند.

در مواقعی که لب‌ها یا گونه‌ها به‌دلیل بریس‌ها دچار جراحت می‌شوند اولین گام درمانی شامل خارج کردن موقت بریس‌ها از دهان است. شاید این امر برای  بیمار خوشایند نباشد اما شروع درمان زخم‌های ناشی از ارتودنسی بسیار ضرورت دارد.

به‌منظور کاهش تورم بهتر است به‌مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت کیسه یخ را روی نواحی آسیب‌دیده بافت‌های نرم قرار داد. دهان پر از رگ‌های خونی است. وجود رگ‌های خونی زیاد طبیعتا موجب خونریزی زیاد هنگام وقوع آسیب می‌شود. از طرفی وجود رگ‌های خونی زیاد موجب تسریع التیام ناحیه آسیب‌دیده به‌نسبت سایر نقاط دیگر می‌شود.

بیشتر جراحات خفیف تا معمولی نواحی لب‌ها، گونه‌ها و زبان معمولا بدون نیاز به بخیه ترمیم می‌شوند. معمولا جراح دهان و دندان یا جراح پلاستیک جراحات شدید یا نسبتا شدیدی را که در آن لبه‌های زخم به‌هم متصل نمی‌شوند را ارزیابی می‌کنند تا در صورت نیاز از طریق بخیه زخم‌ها را التیام داده و ظاهر جراحات را بهبود بخشند.

تمام آسیب‌های دهان و دندان قابل پیشگیری نیستند اما بیشتر آن‌ها را می‌توان کنترل کرد. در طول درمان ارتودنسی استفاده از محافظ‌های دهان کمک شایانی به محافظت از لب‌ها و دندان‌ها می‌کنند. برخی محافظ‌های دهان به‌گونه‌ی خاصی طراحی شده‌اند و روی بریس‌ها قرار می‌گیرند. برخلاف برخی محافظ‌هایی که نیاز به جوشاندن و یا تنظیم روی دندان‌ها دارند، محافظ‌های جدید از طریق گاززدن، لب‌ها و خود بریس‌ها درجای خود محکم قرار می‌گیرند.

 

پاسخ دهید

Comment
نام*
ایمیل*
وب سایت*