روکش دندان حین ارتودنسی و استفاده از بریس ها

با افزایش سن، دندان‌ها نیز پیر می‌شوند. حتی با وجود اینکه دندان‌های دائمی باید در سراسر زندگی دوام داشته باشند، اما همیشه این اتفاق رخ نمی‌دهد. پوسیدگی، ضربه به دندان یا سایر مشکلات دندانی می‌توانند بدین معنی باشند که عصب‌کشی انجام داده‌اید یا دندان‌هایتان کشیده شده‌اند. این مشکلات برای بزرگسالان شایع هستند و معمولاً نیاز به روکش یا بریج دارند. اما در صورتی که قصد ردیف کردن دندان‌های خود را داشته باشید، این به چه معنی است؟ آیا همچنان می‌توان از سیم‌کشی یا سایر تجهیزات ارتودنسی و بریس استفاه کرد؟ بله این امکان وجود دارد. نباید اجازه دهید که نگرانی‌هایتان در مورد دندان‌های دائمی مانع بهره‌مندی شما از خدمات ارتودنسی که می‌توانند لبخندتان را اصلاح کنند، گردند.

ابتدا کدام یک، بریس ارتودنسی یا روکش؟


عوامل زیادی وجود دارند که در پاسخ به این سوال باید در نظر گرفته شوند، که مهم‌ترین آنها دلیل نیاز به روکش است. بطور کلی، پوسیدگی‌ها و شکستگی‌های شدید باید پیش از شروع درمان ارتودنسی تحت درمان قرار بگیرند. در صورتی که روکش برای بازسازی فک یا با اهداف زیبایی نیاز باشد، باید پس از درمان ارتودنسی و بریس های ارتودنسی اجرا شود.

متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک می‌تواند با توجه به وضعیت خاص شما پاسخ این سوال را بدهد، اما در صورتی که قصد مراجعه به متخصص ارتودنسی را دارید، باید به دنبال شخصی باشید که بتواند به خوبی با دندانپزشک شما کار کند تا با همکاری وی فرایند درمان را برنامه‌ریزی کند.

در صورت وجود روکش یا بریج می‌توان تحت درمان بریس های ارتودنسی قرار گرفت؟


پاسخ این سوال مثبت است. همه روزه بزرگسالان بیشتری از سیم‌کشی جهت دندان‌های خود استفاده می‌کنند و با افزایش سن اغلب نیاز به ترمیم‌های دندانی بیشتری مانند روکش یا بریج خواهد بود. در مراکز تخصصی دندانپزشکی افراد بسیاری را که دارای دندان‌های پر کرده، روکش، بریج و حتی ایمپلنت هستند، تحت درمان بریس های ارتودنسی قرار داده‌اند. این بدین معنی است که آنها دارای تجربه و دانش کافی جهت کنار آمدن با این شرایط بوده و وجود ترمیم‌های دندان گاهی اوقات می‌تواند این کار را اندکی دشوارتر کند.

مشکل اصلی که به وجود می‌آید این است که چسباندن بریس‌های ثابت به این مواد ترمیمی نسبت به حالتی که به دندان طبیعی متصل می‌شوند، دشوارتر است. این می‌تواند بدین معنی باشد که ارتودنسی متحرک (مانند بریس‌های شفاف نامرئی) نسبت به بریس‌های ثابت گزینه‌ی بهتری هستند، یا ممکن است نیاز به روش‌های دیگری جهت متصل کردن بریس‌ها به روکش‌ها باشد برای مثال باند‌های ارتودنسی.

در صورت وجود بریج یا ایمپلنت، مشکل این است که حرکت دندان‌ها محدود می‌باشد. جابه‌جایی ایمپلنت‌ها با درمان ارتودنسی ممکن نمی‌باشد و حرکت دندان‌ها در صورت وجود بریج باید حداقل باشد تا از آسیب به خود بریج جلوگیری شود. این به معنی عدم دستیابی به بهترین نتایج و یا نیاز به جایگزینی بریج در انتهای درمان است.

اصولا در یک حالت آرمانی دندان های هر فرد تا پایان عمر او باید به او خدمت کند، اما متاسفانه عواملی از قبیل پوسیدگی ، شکستن دندان، بیماری های لثه و ….باعث می شود ما دندان های سالم اولیه خود را از دست بدهیم.
در مورد روکش (پروتز ثابت دندانی ) هم وضع بر همین منوال است. قاعدتا اگر بعد از گذاشتن انواع روکش دندان شما بهداشت دهانی خوبی داشته باشید ، در عین حال مراجعه منظم به دندانپزشک تان جهت بررسی شرایط روکش را در برنامه خود قرار دهید، مسلما عمر روکش دندان شما بیشتر میشود . و در صورت نیاز( موارد ذکر شده در بالا جهت تعویض روکش )، دندانپزشک به شما توصیه می کند که روکش دندان خود را عوض کنید.

نکاتی در ارتودنسی دندان های ترمیمی و روکش شده


برخی از کارهایی که دندانپزشک برای ارتودنسی دندان های ترمیمی و روکش شده انجام می دهد به شرح زیر است  :

  • نصب براکت روی دندان های ترمیمی ، ایمپلنت ها و دندان های روکش شده دشوار تر است  و پزشک  می بایست با دقت بیشتری کار ارتودنسی را روی این دندان ها انجام دهد .
  • سرعت در انجام مراحل ارتودنسی ، احتمال آسیب رساندن به دندان های ترمیمی، روکش شده و …را افزایش می دهد ، پس پزشک به شما پیشنهاد می دهد برای جلوگیری از بروز این حالت ، بهتر است روند درمان را آهسته تر دنبال کنید و طول دوره درمان در شما افزایش می یابد.
  • گاهی درهنگام انجام ارتودنسی پزشک متوجه می شود که روکش دندان فرد ، لق و شل است ، در این حالت امکان دارد استفاده از یک روکش موقت را پیشنهاد دهد ، تا بتواند مراحل کار ارتودنسی را در شما ادامه دهد البته  بعد از آنکه دندان هایتان  مرتب شدند ، می توانید یک روکش خوب و با کیفیت را به طور دائمی برای خود انتخاب کنید.
  • گاهی متخصص ارتودنسی برای کسانی که دندان های روکش شده و ترمیمی دارند ، استفاده از بریس های ارتودنسی های نامرئی را پیشنهاد می دهد . اکثر افراد به دلیل آسانی استفاده از این وسیله و توانایی برداشتن آن حین صرف غذا و… از این روش استقبال می کنند .

تکنیک های خاصی که به منظور اتصال براکت به دندان روکش دار لازم است به کار برده شود شامل موارد زیر می باشند :

  • کاربرد بند های ارتودنسی برای دندان های روکش شده.
  • نیاز به تراشیدن روکش هایی که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند .
  • تنظیم دقیق زاویه ی براکت ها اگر میان دو دندان با روکش پل زده باشند.

لذا در صورتی که تاکنون دندان هایتان را روکش نکرده اید ، توصیه می شود این کار را به پس از ارتودنسی موکول نمایید اما در صورتی که از قبل روکش داشته اید و سپس تصمیم به انجام درمان ارتودنسی گرفته اید ارتودنتیست می تواند کار ارتودنسی را به طور مطلوب برای شما انجام دهد.

چه مشکلاتی در ارتودنسی دندان روکش شده ممکن است پدید آید؟


در زیر به برخی از مشکلات احتمالی می‌پردازیم.

  • زمانی که بریس ثابت بر روی دندان‌های کاشته شده و یا روکش شده قرار داده می‌شود، حرکت دندان‌ها محدود خواهد بود. موقعیت ایمپلنت‌های دندانی را نمی‌توان تغییر داد چراکه آن‌ها محکم بر روی استخوان فک جوش خورده‌اند. برای افرادی که از بریج دندان استفاده می‌کنند، حرکات دندان باید کم باشند تا به بریج آسیبی وارد نشود. اگر دندان‌های فرد قبلاً آسیب دیده و ترمیم شده‌اند (مانند موارد عصب کشی و روکش دندان) متخصص ارتودنسی با سرعت کمتری دندان‌ها را حرکت داده و در طول روند درمان نیز دندان‌های شما را تحت نظر خواهد گرفت.
  • احتمال آسیب رسیدن به روکش و بریج دندان‌ها در طول درمان ارتودنسی وجود خواهد داشت. این آسیب‌ها تنها جنبه‌ی ظاهری داشته و نیازی به انجام اقدامات خاص ندارند به‌خصوص در صورتی‌که دندان‌های ترمیم شده‌ی شما در انتهای دهان بوده و محسوس نیستند. اگر روکش دندان‌های جلویی شما در اثر استفاده از بریس آسیب دیدند، می‌توانید پس از برداشتن بریس از دندانپزشک خود بخواهید تا آن‌ها را ترمیم کند.
  • ممکن است لازم باشد تا ترمیم دندان‌ها از نظر زیبایی، تا بعد از درمان ارتودنسی به تعویق بیفتد. اگر می‌خواهید برای زیبایی روکش دندان خود را عوض کنید، توصیه می‌شود تا این کار را پس از اتمام درمان ارتودنسی انجام دهید. با این‌حال درصورتی‌که روکش دندان شما شل شده باشد ممکن است متخصص ارتودنسی درخواست دهد تا یک روکش موقتی قبل از ارتودنسی کردن دندان‌ها برای شما ساخته شود. شما همیشه می‌توانید پس از ارتودنسی کردن دندان‌ها، روکش آن‌ها را عوض کنید.

برای افرادی که جدیداً دندان‌های خود را عصب‌ کشی و یا روکش کرده‌اند، بهتر است که قبل از شروع درمان ارتودنسی چند ماه صبر کنند. متخصص ارتودنسی می‌خواهد از سالم بودن دندان قبل از قرار دادن بریس بر روی آن مطمئن شود.

پاسخ دهید

Comment
نام*
ایمیل*
وب سایت*