سن و زمان مناسب جهت استفاده از بریس و ارتودنسی

امروزه متخصصین ارتودنسی می‌توانند بدون در نظر گرفتن سن بیمار مشکلات دندانی بسیاری را با موفقیت برطرف کنند. اما این بدان معنا نیست که سن شروع درمان ارتودنسی مهم نیست. در حقیقت، سن می‌تواند نقش کلیدی در زمان و هزینه‌های مورد نیاز برای تکمیل درمان ارتودنسی داشته باشد. درمان زودهنگام برخی از مشکلات ارتودنسی مزایایی دارد. ارزیابی اولیه می‌تواند به بهبود رشد فک و برخی مشکلات ناهنجاری فک، مانند آندربایت کمک کند. درمان زودهنگام همچنین فضای کافی برای رشد صحیح دندان‌های دائمی را فراهم می‌کند و احتمال کشیدن دندان در آینده را کاهش می‌دهد. همچنین «ارتودنسی زودهنگام از آسیب‌های جسمی و روانی منتج از نامرتبی دندان‌ها پیشگیری می‌کند» .

زمان لازم مراجعه به متخصص ارتودنسی جهت استفاده از بریس


در صورت مواجه شدن با علائم هشدار دهنده زیر، لازم است با متخصص ارتودنسی جهت سیم کشی دندان و جهت استفاده از بریس ملاقات شود:

 1. از دست دادن پیش از موعد یا دیر هنگام دندان های شیری
 2. ایجاد مشکل در جویدن یا گاز گرفتن
 3. بوی بد دهان
 4. مکیدن انگشت یا سایر عادت های نامطلوب دهانی
 5. شلوغی دندان ، قرارگیری نامناسب، یا مسدود شدن مسیر رشد دندان ها در دهان
 6. صدا دادن فک، جلو آمدگی یا عقب نشینی آن
 7. ایجاد مشکل در صحبت کردن
 8. گاز گرفتن گونه یا بافت داخل دهان
 9. جلو آمدگی دندان ها
 10. عدم تماس دندان ها با یکدیگر با یک الگوی مناسب یا قرار نگرفتن آنها بر روی یکدیگر
 11. عدم توازن یا تقارن در اعضای صورت
 12. دندان قروچه یا سایش دندان ها به یکدیگر

مطابق بررسی های انجمن ارتودنسی آمریکا، در صورت مشاهده شرایط فوق ممکن است زمان برنامه ریزی ملاقات با یک متخصص ارتودنسی برای شما فرا رسیده باشد.

سن و بهترین زمان برای شروع درمان ارتودنسی و استفاده از بریس


زمان مناسب برای شروع درمان ارتودنسی و استفاده از بریس بستگی به نوع ناهنجاری دارد؛ در مورد بیمارانی که مشکلات اسکلتی دارند، به‌عنوان‌مثال فک بالای آن‌ها جلوتر از موقعیت طبیعی است یا برعکس فک پایینشان عقب‌تر از موقعیت مناسب خود قرارگرفته، بهترین زمان برای شروع درمان، سال‌های قبل از بلوغ است چون می‌توان از رشد کودکان و نوجوانان برای درمان این ناهنجاری‌ها استفاده کرد.

اما به طور کلی بهترین زمان انجام ارتودنسی دندان در کودکی است، اما این روش درمانی برای بزرگسالان نیز مفید است، بطوری که تعداد افراد بزرگسالی که این درمان را انجام می‌دهند رو به افزایش است. برای انجام ارتودنسی کودکان، باید صبر کرد تا تعداد دندان های مناسب برای این نوع درمان رشد کنند.درمان ارتودنسی را می‌توان از اواخر ۳ سالگی تا زمانی که دندان ها وجود دارند، انجام داد. در سنین پایین و دوره دندان‌های شیری معمولا برای رفع عادات مضر مانند مکیدن انگشت یا پستانک از دستگاه‌های ساده ارتودنسی استفاده می‌شود.

در مورد مشکلاتی که صرفاً مربوط به دندان‌ها می‌شود محدودیت سنی وجود نداشته ولی زمان طلایی برای درمان حوالی ۱۲ سالگی است. بر اساس توصیه انجمن ارتودنتیست های آمریکا (ADA) بهترین سن ویزیت توسط متخصص ارتودنسی ۷سالگی می باشد.

چرا ارتودنسی در سنین پایین‌تر بهتر است؟


زمانی که به ارتودنسی و بریس فکر می‌کنید ممکن است تصور کنید که این روش تنها برای کودکان مسن‌تر و نوجوانان که دندان‌هایی نامرتب و با فاصله‌ی نامساوی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. که البته این تصوری غلط بوده و درمان ارتودنسی زمانی که در سنین پایین‌تر مورد استفاده قرار گیرد می‌تواند اثرات بهتری ایجاد کند. با در نظر گرفتن ارتودنسی در سنین پایین‌تر، پزشکان قادر خواهند بود تا سریع‌تر مشکلات کودک شما را تشخیص داده و در زمانی که دندان‌ها در حال رشد هستند، برای رفع این مشکلات اقدام کنند. شروع مراقبت‌های دهان و دندان در سنین پایین‌تر اهمیت زیادی دارد، نه فقط به ‌منظور حفظ سلامت دندان‌ها و مزایای زیبایی آن، بلکه به ‌منظور بهبود وضعیت کلی سلامت کودک.

توصیه‌های خاصی برای کودکان وجود دارند. توصیه می‌شود که کودک شما تا قبل از سن ۷ سالگی برای ارتودنسی مورد معاینه قرار گیرد، این کار دو دلیل دارد.

دلیل اول اینکه در این سنین رشد دندان‌ها در افراد مختلف تفاوت‌های بسیار زیادی داشته و فقط یک متخصص می‌تواند مشکلات ارتودنسی را از مشکلات طبیعی مربوط به رشد دندان‌ها تشخیص دهد. در این زمان، متخصص ارتودنسی می‌تواند به شما بگوید که آیا فضای موجود در دهان برای رشد دندان‌ها دائمی کافی است یا خیر.

علت دوم برای معاینه‌ی زودهنگام، آسان‌تر بودن درمان بسیاری از عارضه‌ها در صورت تشخیص زودهنگام آن‌ها است، درست در زمانی که فرایند رشد کودک در اوج خود می‌باشد. برای مثال می‌توان از یک ابزار وسیع کننده‌ی کام برای درمان مؤثر انحراف فک استفاده کرد (عارضه‌ای که در آن به هنگام بستن دهان، دندان‌های فوقانی در پشت دندان‌های تحتانی قرار می‌گیرند) چرا که فک کودکان سریعاً در حال رشد است. با این‌حال در صورتی که این عارضه درمان نشده رها شود، ممکن است بعداً برای اصلاح این عارضه‌ی جدی، لازم باشد تا بیمار تحت عمل جراحی فک قرار گیرد.

تفاوت بین ارتودنسی در سنین بزرگسالی و کودکان و نوجوانان


تفاوت عمده در درمان بزرگسالان و کودکان و نوجوانان، این است که در بیماران جوان‌تر، استخوان‌های فک هنوز در حال رشد هستند. در بزرگسالان، رشد این استخوان‌ها متوقف شده‌اند. سایر تفاوت‌ها عبارتند از:

 • از بین رفتن لثه یا استخوان (بیماری پریودنتال): بزرگسالان بیشتر از کودکان دچار تحلیل لثه و یا حتی از دست دادن استخوان به علت بیماری لثه یا بیماری پریودنتال پیشرفته هستند. بیمارانی که دندان‌های صاف‌تر دارند کمتر به بیماری‌های لثه مبتلا می‌شوند.
 •  دندان‌های پوسیده یا از دست رفته: با گذشت زمان، دندان‌ها می‌توانند فرسوده شده و به جایگاه‌های دیگری تغییر کنند که تنها با مراقبت‌های ارتودنسی اصلاح می‌شود. دندان‌های از دست رفته می‌توانند باعث تغییر مکان و چرخیدن دندان‌ها شوند، که منجر به ایجاد نامرتبی دندان و افزایش احتمال بیماری لثه می‌گردد.
 •  درمان ارتودنسی ناقص در جوانی: بسیاری از افراد بعضی از درمان‌های ارتودنسی را در کودکی یا نوجوانی انجام می‌دهند، اما درمان خود را هرگز کامل نمی‌کنند. اما بزرگسالان تصمیم به تکمیل درمان ارتودنسی خود می‌گیرند تا به لبخند سالم و زیبایی که همیشه به دنبال آن بوده‌اند دست یابند.

پاسخ دهید

Comment
نام*
ایمیل*
وب سایت*