مشکلات حین استفاده از بریس های ارتودنسی

بریس دندان به وسیله‌ ای گفته می‌شود که برای اصلاح ناهنجاری‌ های دندانی، فکی و ردیف و مرتب کردن دندان‌ ها به کار برده می‌شود. بریس عموماً از دو بخش براکت و سیم قوسی (آرچ وایر) تشکیل می‌شود. براکت ارتودنسی جزء جدانشدنی از بریس‌ های قدیمی است و مانند دسته‌ هایی عمل می‌کند که سیم قوسی حرکت دهنده دندان را نگه می‌دارد.

در هنگام استفاده از بریس‌ها، بدون تردید ممکن است مشکلات متعدد و عوارض ارتودنسی برای بیمار ایجاد شود. به طور معمول افراد در بین جلسات ملاقات خود با متخصص ارتودنسی با مشکلات محدود همچون ایجاد زخم در بافت دهان، شل شدن بریس‌ها، ورم و موارد مانند آن مواجه می‌شوند. خوشبختانه، اکثر این مضرات ارتودنسی دندان را می‌توان به صورت موقت تا زمان ملاقات با متخصص ارتودنسی کنترل کرده یا حتی در برخی موارد به طور کامل بر طرف نمود.

مشکلات احتمالی حین استفاده از بریس‌ها و انجام ارتودنسی


بریس ها، باندها و سیم‌ها گاهی اوقات دچار شکستگی شده یا می‌افتند. معمولاً این شرایط به خاطر جویدن غذاهای سفت یا چسبنده در افراد مشاهده می‌شود. در اکثر مواقع، یکی از قطعات ابزارهای ارتودنسی در دهان سست می‌شود. به هر حال این شرایط می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی برای فرد شود.

برخی تجهیزات و بریس‌های ارتودنسی در درمان ارتودنسی به کار برده می‌شوند. همیشه احتمال بروز برخی خطرات احتمالی در هنگام استفاده از تجهیزات ارتودنسی وجود دارد.

کانی‌زدایی

امروزه امکان کمک به بیماران برای اجتناب از عوارض عادی مربوط به استفاده از بریس‌ها و کانی زدایی یا از بین رفتن مینای دندان در نتیجه درمان ارتودنسی، وجود دارد. این شرایط معمولاً به خاطر حمله اسیدی به دندان‌ها اتفاق می‌افتد. به این ترتیب افرادی که دچار مشکل رفلکس اسیدی معده هستند یا مواد غذایی حاوی سطح بالای اسید را مصرف می‌کنند، در معرض بالاترین ریسک کانی زدایی و از بین رفتن مینای دندان قرار خواهند داشت. هنگامی که این فرآیند شروع شود، لکه‌های سفید (شبیه جراحت) مشابه آنچه پس از استفاده براکت ها بر روی دندان‌ها مشاهده می‌شود، بر روی دندان‌ها ایجاد می‌گردد. این شرایط همچنین می‌تواند حساسیت شدید دندان‌ها را به واسطه از بین رفتن مینای دندان به همراه داشته باشد. به این ترتیب هر دوی عاج دندان و انتهای اعصاب در ناحیه پالپ در معرض حمله باکتری‌ها قرار خواهند گرفت.

شل شدن براکت‌ها

تعداد زیادی از افراد به خاطر سست شدن براکت‌های خود در طول دوره درمان به مطب دندان پزشکی مراجعه می‌کنند. براکت‌ها با استفاده از یک رزین کامپوزیت مخصوص بر روی دندان‌ها محکم می‌شوند. هنگامی که فرد مواد غذایی دارای پوسته سخت مثل آجیل مصرف می‌کند، براکت‌ها ممکن است شل شده یا بیفتند. این شرایط می‌تواند ناراحتی شدید برای بافت اطراف براکت در دهان ایجاد کند. به همین خاطر به افرادی که با این مشکل روبرو می‌شوند پیشنهاد می‌شود از موم مخصوص در اطراف و گوشه‌های براکت تا هنگام ملاقات با پزشک معالج استفاده کنند. به این ترتیب بیمار می‌تواند از ناراحتی احتمالی جلوگیری کند.

شکستن سیم ارتودنسی

این شرایط بیشتر از سایر مشکلات در بین افراد در هنگام استفاده از بریس‌های ارتودنسی مشاهده می‌شود. در حقیقت با مصرف مواد غذایی سفت، ممکن است سیم‌های ارتودنسی شل شده یا قطع شوند. در هنگام ایجاد این شرایط، همواره احتمال دارد سیم به داخل گونه یا سایر بافت‌های دهان فرو برود و باعث ایجاد ناراحتی شدید برای فرد بیمار شود.

با وجود وسوسه انگیز بودن این شرایط، همواره به بیمار توصیه می‌شود از قطع کردن سیم ارتودنسی دچار مشکل یا خارج کردن آن از دهان خود، خودداری کند. در واقع هنگام مواجه شدن با این شرایط لازم است با متخصص ارتودنسی جهت ترمیم یا جایگزینی سیم ارتودنسی ملاقات شود. به این ترتیب احتمال ایجاد سایر عوارض برای بیمار در سطح حداقل خواهد بود.

گم شدن اورینگ (بخش رنگی)

گاهی اوقات یک اورینگ پلاستیکی کوچک (کش رنگی) دور بریس ممکن است در حین درمان از جای خود خارج شود. در این صورت، براکت و سیم به هم متصل نبوده و ممکن است دندان در یک جهت ناخواسته حرکت کند. تا زمان جلسه‌ی از پیش تعیین شده منتظر نمانید زیرا حرکت ناخواسته دندان می‌تواند مدت زمان درمان را طولانی‌تر کند.

ضربه یا آسیب به دندان‌ها

گاهی اوقات در حین درمان ارتودنسی ممکن است بیماران دچار یک سانحه شوند که باعث آسیب به دندان‌ها یا دهان می‌شود. در این صورت باید در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا دهانتان برای کنترل هرگونه آسیب به دندان‌ها، ریشه‌ها، لثه‌ها و استخوان‌های نگهدارنده معاینه شود. متخصص ارتودنسی با تهیه تصاویر رادیوگرافی می‌تواند هرگونه آسیب دیدگی را بررسی کند و جلساتی را جهت کنترل اینکه آسیب‌ها تاثیری بر سلامت دندان‌ها در طولانی مدت گذاشته‌اند یا خیر، ترتیب می‌دهد. همیشه در صورت وارد آمدن هرگونه ضربه به دندان‌های خود قبل از شروع درمان ارتودنسی یا در طول آن، متخصص ارتودنسی را در جریان بگذارید.

آسیب‌های وارد شده به بافت دهان در مدت استفاده از بریس‌های ارتودنسی

بلافاصله پس از مشاهده این جراحت‌ها، از کمپرس سرد بر روی ناحیه آسیب دیده استفاده کنید. در صورتی‌که بریس‌ها باعث وارد شدن آسیب به بافت دهان شده باشد، از موم مخصوص بر روی بریس‌ها برای کاهش ناراحتی خود استفاده نمایید. علاوه بر این استفاده از داروهای مسکن می‌تواند به کاهش ورم و درد شما کمک کند. در صورتی که با مشکلات خاص در ارتباط با وضعیت دندان‌های خود در این شرایط مواجه شدید، قبل از ملاقات با متخصص ارتودنسی با یک دندان پزشک ملاقات کنید. در حقیقت دندان پزشک دارای امکانات و توانایی لازم برای ترمیم آسیب‌های وارد شده به دندان‌ها می‌باشد. پس از اینکه دندان پزشک دندان‌های شما را ترمیم کرد، شما می‌توانید از متخصص ارتودنسی به منظور اقدامات ترمیمی مورد نیاز برای ابزارهای ارتودنسی بلافاصله وقت بگیرید.

کاهش احتمال آسیب‌دیدگی‌ها


استفاده از بریس‌های دندانپزشکی معمولاً کاملاً بی‌خطر است. به هر حال برخی خطرات احتمالی هم وجود دارد. برای کاهش احتمال آسیب‌دیدگی‌های احتمالی دندان‌ها و بریس ها به نکات زیر توجه کنید:

  • مصرف غذاهای شیرین و چسبنده را متوقف کنید زیرا باعث ایجاد پلاک و پوسیدگی دندان‌های شما می‌شود.
  • با دقت مسواک بزنید، بهتر است این کار را پس از خوردن هر وعده غذایی با خمیردندان حاوی فلوراید و یک مسواک نرم انجام دهید. اگر نمی‌توانید پس از خوردن هر وعده غذایی مسواک بزنید، دهان خود را با آب بشورید
  • دهان خود را به طور کامل بشورید تا همه ذرات غذا از لای بریس ها خارج شوند. با استفاده از آینه مطمئن شود که دندان‌های شما تمیز شده‌اند.
  • از شوینده‌های حاوی فلوراید استفاده کنید؛ در صورتی که دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی آن را به شما توصیه کرده باشد.
  • بین بریس ها و زیر سیم‌ها را نخ دندان بکشید. متخصص ارتودنسی ممکن است به شما توصیه کند که از مسواک‌های قابل‌انعطاف برای تمیز کردن فضای بین سیم‌ها و بریس ها استفاده کنید.
  • از مصرف غذاهای چسبنده خودداری کنید – مانند آدامس، شیرینی‌ها، کارامل و تافی زیرا ممکن است براکت ها، سیم‌ها و بریس ها را بکشد.
  • از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید مانند یخ، شیرینی‌های سفت، پاپ کرن و مغزیجات زیرا ممکن است باعث شکسته شدن قسمت‌هایی از بریس ها شوند.

پاسخ دهید

Comment
نام*
ایمیل*
وب سایت*