نکات و موارد مهم قبل از استفاده از انواع بریس های ارتودنسی

ارتودنسی تنها برای کودکان نمی باشد بلکه بزرگسالان نیز می توانند از این روش درمانی استفاده کنند. برای انجام ارتودنسی و رسیدن به نتیجه ی دلخواه باید یک سری نکات مهم را قبل از انجام ارتودنسی رعایت کنید. در ادامه با این نکات آشنا خواهیم شد.

آنچه باید قبل از استفاده از بریس ارتودنسی بدانید


از آنجایی که ارتودنسی یک درمان بلند مدت می باشد انجام این درمان نیاز به ملاحظات خاصی دارد.  متخصص ارتودنسی باید پیش از شروع درمان، وضعیت لثه‌ها و دندان‌های بیمار را از لحاظ سلامت عمومی ارزیابی نماید تا اطمینان حاصل کند که ارتودنسی دندان یا استفاده از وسایل ارتودنسی اثر سوء  و منفی بر وضعیت سلامت دهان و دندان بیمار نداشته باشد. چنانچه بیمار دچار پوسیدگی دندانی یا بیماری لثه می باشد حتما قبل از شروع درمان ارتودنسی، این مشکلات باید برطرف شوند.
در ادامه مواردی که لازم است قبل از استفاده از بریس ها بدانیم را ذکر می کنیم:

آیا درمان‌های ارتودنسی تنها برای زیبایی است؟

درمان‌های ارتودنسی به منظور برقراری رابطه بین دندانی و فكی بهتر انجام می‌گیرد. با این درمان‌ها نه تنها به زیبایی بیشتر دست می‌یابیم بلكه می‌توانیم با رعایت بهداشت از پوسیدگی‌های بیشتر كه براثر نامرتبی و روی هم قرارگرفتن برخی از دندان‌ها یا فاصله بین دندانی جلوگیری كنیم. این روش با قرار گرفتن دندان‌ها در محل خود و ایجاد روابط فكی صحیح، سبب تلفظ بهتر حروف و كلمات توسط بیمار و نهایتا حضور با اعتماد به نفس او در جامعه می‌شود.

به فواید بریس های ارتودنسی و اهمیت آن بیشتر توجه کنید

طبیعی است که از بریس دندان به دلیل درد و ظاهر آن دوری کنید و نگران باشید جنبه مثبت آن را نگاه کنید ارتودنسی باعث یک دست وصاف شدن دندان می شود که می توانید لبخندی زیبا داشته باشید در طول درمان می توانید وقتی برای سفت کردن بریس ها به پزشک مراجعه می کنید از رنگهای مختلف براکت ها یا بند ها استفاده کنید.

زمان مناسب جهت استفاده از بریس را بدانید

ارتودنسی محدود به سن خاصی نیست، می‌توان از اواخر ۳ سالگی تا وقتی كه دندان‌ها وجود دارند از این درمان استفاده كرد. گاهی اوقات در سنینی كه كودكان دندان شیری دارند برای اینكه عادت مكیدن انگشت یا پستانك از سر كودك باز شود، از دستگاه‌های ساده ارتودنسی استفاده می‌شود. معمولا اغلب مشكلات ارتودنسی در ۷سالگی زمانی كه بیشتر دندان‌های دائمی جلویی درآمده‌اند خود را نشان می‌دهند. البته امكان تشخیص برخی از مشكلات در سنین پایین‌تر نیز وجود دارد. از وقتی كه دندان‌های دائمی رویش پیدا می‌كند تا حدود ۱۲ تا ۱۵ سالگی می‌توان تغییرات استخوانی و عضلانی مثل بزرگ كردن فك بیماران را انجام داد. به طور كلی بهترین سن درمان ارتودنسی با دستگاه ثابت حدود ۱۲ سالگی است. پس از ۱۲ سالگی با افزایش سن بیمار درمان هم تغییر می‌كند.

برای بریس دندان حتما به سراغ پزشکی مجرب بروید

تا آنجاکه می توانید دندانپزشکی را پیدا کنید که در زمینه بریس متخصص باشد قبل از اینکه تصمیم قطعی را بگیرید با ۲ یا ۳ پزشک مشورت کنید پزشک خوب پزشکی است که همه چیز را خوب و طبق شرایط شما صادقانه بگوید.

تفاوت دندانپزشک و متخصص ارتودنسی به شرح زیر می باشد:

دندانپزشک که اغلب از عنوان «جراح – دندانپزشک» استفاده می‌کند، فردی است که با گذراندن دوره ۶ ساله دندانپزشکی عمومی مدرک دکترای حرفه‌ای کسب می‌نماید. «متخصص ارتودنسی» یا «ارتودنتیست» دندانپزشکی است که پس از گذراندن دوره ۶ ساله دندانپزشکی عمومی، در آزمون ورودی رزیدنتی پذیرفته شده و در دوره تخصصی سه الی چهار ساله، در دانشگاه های معتبر بصورت تمام وقت آموزش دیده است.

قطعا متخصص ارتودنسی می تواند به تشخیص اینکه فرد به ارتودنسی نیاز دارد یا نه کمک نماید. گاهی اوقات درمان های جایگزینی برای ارتودنسی وجود دارد که تنها یک متخصص می تواند آن ها را به بیمار پیشنهاد دهد. به طور مثال گاهی به دلایلی مانند سن بالا و گذشتن از سن رشد برای درمان نامرتبی دندان ها از لامینیت که یک پوشش استتار کننده برای دندان های نامرتب است برای دندان های قدامی استفاده نمود.

نتایج مثبت درمان ارتودنسی را بدانید

۱- زیبایی، یکی از نتایج آن است. نا‌مرتب بودن دندان‌ها و موقعیت غیر طبیعی فکین اثر منفی بر چهره فرد دارد و بدنبال درمان، فرد ظاهر بهتر، لبخند جذاب‌تر و اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت.
۲- عملکرد بهتر دندان‌ها و سیستم جونده وکمک به سلامت مفصل گیجگاهی فکی.
۳- سلامت دندان‌ها و لثه‌ها در دراز مدت نیز از اثرات آن است. در یک سیستم دندانی منظم، دسترسی فرد برای تمیز کردن دندان‌ها بیشتر است. رعایت بهداشت دهان ساده‌تر شده و احتمال پوسیدگی و بیماریهای لثه کاهش می‌یابد.
با ردیف شدن دندان‌ها و افزایش دسترسی دندانپزشک سایر درمان های دندانپزشکی تسهیل می‌شوند.
اصلاح دندانهای بیرون زده یا همپوشانی عمودی زیاد دندانهای جلو که در بعضی موارد باعث آسیب دیدن دندان‌ها می‌شود.

افراد بزرگسال هم می‌توانند از درمان ارتودنسی و بریس بهره‌مند شوند؟

درمان ارتودنسی محدودیت سنی ندارد و در هر سنی در صورت سلامت دندان‌ها و بافتهای نگهدارنده امکان پذیر است. درمان بهم ریختگی دندان‌ها و مرتب کردن دندان‌ها در سنین بالا‌تر امکان پذیر است و فقط به علت تغییرات استخوانی مدت درمان طولانی‌ تر خواهد بود. بعنوان یک قانون کلی، درمان ارتودنسی در کودکان و نوجوانان ساده‌تر انجام شده و مزایایی دارد. در کودکان امکان هدایت رویش دندانهای دائمی وجود دارد و بخاطر رشد قابل توجه، پتانسیل هدایت رشد فک وجود دارد. در بعضی کودکان می‌توان با درمان های ساده زودهنگام نیاز به درمان های پیچیده در آینده را کاهش داد.

 

پاسخ دهید

Comment
نام*
ایمیل*
وب سایت*