کشیدن دندان در ارتودنسی و استفاده از بریس

برخی بیماران تنها با گذاشتن بریس یا پلاک در دهان می‌توانند به لبخند رویایی خود دست یابند؛ اما در موارد به‌هم فشردگی شدید دندان‌ها یا دیگر مشکلات کاهش دهنده فضای اختصاص یافته به دندان‌ها در دهان ممکن است چاره‌ای جز کشیدن دندان باقی نماند.

متخصص ارتودنسی در بررسی اولیه به دقت و به طور کامل دندان‌ها را معاینه می‌کند و به کمک تصاویر رادیولوژی تصمیم می‌گیرد که آیا ضرورتی در کشیدن دندان برای ارتودنسی وجود دارد یا خیر. فرایند طرح‌ریزی برنامه درمان ارتودنسی دندان برای هر بیمار منحصر به فرد است و به شرایط و وضعیت دندان‌های هر بیمار بستگی دارد.

علل لزوم کشیدن دندان برای ارتودنسی و استفاده از بریس ها


چنانچه فضای کافی در قوس دندانی وجود نداشته باشد،طی مراحل کشیدن دندان به احتمال زیاد ضرورت خواهد یافت. به هم فشردگی یا ازدحام گاهی آن‌قدر شدید است که تمام دندان‌ها در قوس جا نمی‌شوند و بنابراین دندان کشیدن ضرروت بیشتری می‌یابد. به علاوه گاهی علی‌رغم آن که به کمک ارتودنسی و بریس امکان جای دادن و مرتب کردن تمام دندان‌ها در قوس دندانی وجود دارد، اما احتمال دارد نگه داشتن تمام دندان‌ها به پایداری دندان‌ها، بافت لثه یا زیبایی دندان‌ها یا بافت نرم آسیب ‌بزند؛ برای مثال در صورت از پایین جلو بودن دندان‌های پیشین و حالت قیفی داشتن دندان‌های پیشین، بیشتر رو به جلو راندن آنها برای جای گرفتن در فضای تنگ موجود تنها بدشکلی را شدیدتر خواهد کرد و نیاز به کشیدن دندان جهت استفاده از بریس های ارتودنسی وجود دارد . ضمناً این موضوع اثبات شده است که بیش از حد رو به جلو راندن دندان‌ها احتمال بازگشت به حالت اولیه را افزایش خواهد داد و در نهایت نتیجه‌ای ناخوشایند و نازیبا به دست خواهد آمد.

اصلاح بایت (منظم کردن دندان‌ها)، اصلاح خط میانی بین دندان‌ها یا بهبود بافت نرم/ نیمرخ از دیگر دلایل کشیدن دندان در ارتودنسی و استفاده از بریس به شمار می‌آید. تصمیم‌گیری در مورد کشیدن دندان فرایندی پیچیده است و باید بر مبنای تمام اطلاعات و تصاویر گردآوری شده در جلسه‌های پیشین انجام شود. بایت، خط میانی، شدت به‌هم‌فشردگی، وضعیت فک‌ها و دندان‌ها، احتمال رشد کردن دندان‌ها،  اندازه و بزرگی دندان‌ها، بافت نرم/ نیمرخ و ویژگی‌های دیگر پیش از اتخاذ تصمیم نهایی در کشیدن دندان در ارتودنسی به دقت مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و سپس بهترین برنامه درمانی تهیه می‌شود.

اگر لازم باشد دندانی که کاملاً درآمده و از لثه بیرون است، کشیده شود، عمل نسبتاً ساده و بدون نیاز به مداخله جراحی خواهد بود. اما اگر  دندان عقل نهفته باشد یا عامل‌های دیگری کشیدن دندان را دشوار سازد، متخصص ارتودنسی بیمار راجهت جراحی دندان عقل نهفته به جراح دهان، فک و صورت معرفی می‌کند.

بیماران گاهی تمایل دارند دندان‌های عقل‌شان پیش از درمان ارتودنسی کشیده شود. بسیاری از بیماران تصمیم می‌گیرند با طی مراحل کشیدن دندان های عقل نهفته از بروز مشکل‌های احتمالی در آینده جلوگیری کنند. کشیدن دندان‌های عقل پیش از مراحل ارتودنسی و بریس دندان مانع برگشت احتمالی دندان‌ها به وضعیت اولیه می‌شود.

انتخاب دندان‌ها برای کشیدن


یک دندانپزشک خوب در مورد سلامت دندان‌های بیماران با ایشان صادقانه صحبت می‌کند با کمال میل به پرسش‌های بیماران پاسخ می‌دهد و برای انتخاب دندان‌های مورد نیاز برای کشیدن تعدادی از فاکتورهای مختلف به شرح زیر را در نظر می گیرد:

  1.  اختلاف در طول انحنای دندان‌ها و جنس آن‌ها
  2.  جهت و مقدار رشد فک
  3.  وضعیت و شرایط دندان‌ها
  4.  ظاهر کلی دندان‌ها
  5.  سن بیمار

کشیدن دندان‌های نیش در اکثر مواقع به عنوان بخشی از فرآیند درمان ارتودنسی با بریس های دندانی انجام می‌شود
برای کاهش ازدحام و به هم ریختگی متوسط تا شدید دندان‌ها، معمولاً دندان نیش اول (first bicuspid) بیمار کشیده شده و به این ترتیب سعی می‌شود ازدحام دندان‌ها و به هم ریختگی آن‌ها کاهش پیدا کند. در صورت رفع نشدن مشکل، دندان‌پزشک می‌تواند از کشیدن دندان نیش دوم (second bicuspid) به این منظور استفاده نماید. در مواردی که بیمار دچار مشکل اپن بایت باشد، معمولاً پزشک ترجیح می‌دهد برای ایجاد فضای کافی ابتدا دندان نیش دوم (به جای دندان نیش اول) را بکشد تا به این ترتیب راحت‌تر بتوان دندان‌ها را به سمت موقعیت مناسب هدایت کرد.

با توجه به اینکه دندان‌ها می‌بایست ظاهر متقارن داشته باشند، معمولاً دندان‌ها از روی فک‌های بالا و پایین به صورت متقارن کشیده می‌شوند. در حقیقت اگر دو دندان از یک طرف دهان کشیده شوند، ممکن است در خط مرکزی دندان‌ها بر روی فک انحراف ایجاد شود. به همین خاطر لازم است دندان‌ها به صورت دوتایی یا چهارتایی از روی هر دو طرف فک کشیده شوند. در بسیاری از مواقع برای درمان ارتودنسی ۴ دندان کشیده خواهند شد.

کشیدن دندان های عقل برای درمان ارتودنسی با انواع بریس ها


دندان های عقل ممکن است به دیگر دندان های آسیایی که مرتب هستند فشار وارد آورد و باعث به هم فشردگی آنها شود. دندان های عقل احتمال دارد نهفته باقی بمانند یا منحرف شوند و کج دربیایند و اثر نامطلوب خود را به روی دندان های مجاور باقی بگذارند. متخصص ارتودنسی شما ممکن است تشخیص دهد که باید دندان عقل  شما از دهانتان خارج شود  او این احتمال را می دهد که ممکن است دندان عقل  پس از تکمیل درمان ارتودنسی باعث ایجاد اختلال و بهم ریختگی و برگشت دندان ها به حالت قبل (ریلاپس) شود.

متخصص ارتودنسی شما در بررسی های اولیه و با کمک گرفتن از تصاویر رادیولوژی تشخیص می دهد که آیا ضرورتی برای کشیدن دندان عقل از دهان وجود دارد یا نهگاهی شلوغی  و ازدحام دندان ها  به قدری زیاد است که متخصص ارتودنسی شما چاره ای جز خارج کردن دندان عقل از دهان شما ندارد .

بنابراین او دندان عقل شما را پیش و یا بلافاصله بعد از درمان ارتودنسی از دهانتان خارج می کند . البته تصمیم گیری در مورد کشیدن دندان عقل در همه بیماران عمومیت ندارد و مورد هر بیمار فقط اختصاص به خود شخص دارد.

مراقبت‌های پس از درمان


 اگر جهت استفاده از بریس های ارتودنسی لازم باشد که دندانتان را بکشید پس از کشیدن دندان لازم است بیمار از مصرف آسپیرین، تیلنول (Tylenol)، آدویل (Advil)، یا سایر داروهای مسکن درد قبل از دندان کشیدن خودداری کند. در واقع تمام این داروها می‌توانند خون شما را رقیق کرده و در فرآیند ریکاوری تاخیر ایجاد کنند.

در صورت نیاز، پزشک معالج برای شما مصرف داروهای مسکن قوی تر را تجویز می‌کند و معمولاً به این منظور از داروی ویکودن (Vicoden) یا سایر داروهای مانند آن استفاده می‌شود. در این زمان لازم است توصیه‌های پزشک معالج به دقت رعایت شود و نباید نگرانی نسبت به لزوم مصرف تمام داروی تجویز شده وجود داشته باشد. در صورتی درد شما به مقداری کم بود که امکان استفاده از داروهای مسکن معمول برای کنترل آن وجود داشت، بهترین روش برای رفع ناراحتی می‌تواند مصرف این داروها باشد.

اشکالات کشیدن دندان در ارتودنسی


پس از انتخاب دندان و کشیدن آن، نگرانی بعدی ما حفاظت از استخوان در محل دندان کشیده شده است. استخوان های زیر دندان از فشار حاصل از جویدن نفع می برند. این فشار ساخت سلول های جدید و جایگزینی سلول های قبلی را تحریک می کند. بدون این فشار کم کم استخوان تحلیل می رود و بر موفقیت ارتودنسی در آینده تاثیر می گذارد.

برای جلوگیری از این امر دندانپزشک زیبایی که متخصص زیبایی دندانهاست مراقب است که در حین کشیدن دندان به لثه و استخوان آسیب نزند. همچنین پیوندی نیز زیر سوکت خالی قرار می دهد تا رشد استخوان را تحریک کند.

سر خوردن دندان ها به فضای خالی حاصل از کشیدن دندان یکی از دیگر اشکالات این روش است. سر خوردن دندان ها به فضای خالی خود مشکل عظیمی در ارتودنسی به شمار می رود. برای جلوگیری از سر خوردن سایر دندان ها به فضای خالی می توان از یک نگهدارنده فضا استفاده کرد. این روش را می توان با بریس یا الاینر همراه کرد و به موفقیت بالای درمان امیدوار بود.

به طور کلی کشیدن دندان در ارتودنسی به برنامه ریزی دقیقی نیاز دارد که می تواند شامل چند سال باشد. اما نتیجه نهایی ارزش زمان و تلاش شما را دارد.

پاسخ دهید

Comment
نام*
ایمیل*
وب سایت*